2:14 PM
     صفحه نخست          اساسنامه و مرامنامه حزب          آلبوم عکس       عضویت در حزب         آرشیو مطالب       جستجوی مطلب           پیوند ها          تماس با ما 

ما و ماموستا

اعتقاد راسخ ماموستا به رهبری و نظام جمهوری اسلامی موجب شده که طی این سالیان از کید و مکر و حسادت و عنادت گروهکهای ضدانقلاب و تجزیه طلب بی نصیب نماند و هرازگاهی بر این چهره نورانی غبار تخریب بپاشند . البته من فکر می کنم عناد بیشتر ضدانقلاب از ماموستا نه تنها فقط بخاطر حمایت وی از انقلاب و رهبری بلکه بیشتر بدلیل نقش و جایگاه وحدت بخش ملاقادر باشد اگر بگوئیم در حال حاضر تنها دو امام جمعه در استان کرمانشاه وجود دارند که با حکم ولی فقیه راحل ( امام خمینی ) و ولی فقیه حاضر( حضرت آیت الله خامنه ای ) منصوب شده اند یکی آیت الله علماء امام جمعه کرمانشاه است و دیگری ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه پاوه که در سال 59 با حکم امام خمینی و از طرف ایشان به امامت جمعه این شهرستان منصوب شدند ، معمولا حکم امام جمعه شهرستانها را شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور صادر می کند به همین جهت به امام های جمعه شهرستانها معمولا عنوان نماینده ولی فقیه نمی دهند . ماموستا ملاقادر در عین حال قدیمی ترین امام جمعه در استان کرمانشاه می باشد که طی این چهل سال فراتر از یک امام جمعه ظاهر شده است و نگارنده در مقاله ای برای او عبارت " ستون اورامات " را بکار بردم ، ستون هم یعنی تکیه گاه آدمها ، آشنایی مستقیم و بلاواسطه رهبر معظم انقلاب و بسیاری شخصیت های کشوری با ایشان از وی شخصیتی فرامرزی و فرااستانی و حتی فراکشوری ساخته است بطوری که به گفته ماموستا در جریان درگذشت فرزند وی در سال گذشته تنها 520 نفر از بزرگان کردستان عراق برای عرض تسلیت به پاوه آمده بودند و ایضا ارادتی که روسای اقلیم به ماموستا دارند از زنده یاد مام جلال طالبانی گرفته تا کاک برهم صالح رئیس جمهور فعلی عراق و کاک مسعود و کاک نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان و کسرت رسول علی و ملابختیار و اوتاد دیگر . به تعبیر دقیق امام جمعه ثلاث باباجانی : تاریخ کرد و اهل سنت چنین شخصیت مجاهد وفرزانه ای را به خود ندیده است .
اعتقاد راسخ ماموستا به رهبری و نظام جمهوری اسلامی موجب شده که طی این سالیان از کید و مکر و حسادت و عنادت گروهکهای ضدانقلاب و تجزیه طلب بی نصیب نماند و هرازگاهی بر این چهره نورانی غبار تخریب بپاشند . البته من فکر می کنم عناد بیشتر ضدانقلاب از ماموستا نه تنها فقط بخاطر حمایت وی از انقلاب و رهبری بلکه بیشتر بدلیل نقش و جایگاه وحدت بخش ملاقادر باشد زیرا در طی چهل سال اخیر شهرستان پاوه از امن ترین شهرستانهای سنی نشین و مرزی کشور بوده که امنیت آن نه از طریق قوه قهریه و استفاده از سخت افزارها بلکه بخاطر وجود شخصیت ماموستا بعنوان ( حبل المتین ) وریسمان اتصال توده ها با یکدیگر و با حاکمیت عمل کرده و توانسته در کمال اقتدار مطالبات مردم عزیز کرد منطقه را از حاکمیت و دولتها پیگیری نمایند . البته نقش وحدت بخشی ماموستا قادری فقط به اهل سنت خلاصه نمیشود ، کیست که نداند وجود ماموستا قادری بوده که در برخی اختلافات بوجود آمده در حواشی زیارتگاه برادران اهل حق ( زیارتگاه سلطان اسحاق که در شهرستان پاوه قرار گرفته است ) و رایزنی های پدرانه او با آقا سیدنصرالدین حیدری پیشوای بصیر و روشنفکر جامعه اهل حق غرب کشور توانسته است از وجود بسیاری اصطحکاکات در منطقه جلوگیری نماید؟ درخصوص جایگاه وحدت بخشی ماموستا در بین برادران اهل تشیع هم بد نیست این خاطره از شخص وی نقل شود که: در شهر کرمانشاه هرگاهی اختلافی بین مرحومان آیت الله حاج آخوند و آیت الله کاظمی ( که یکی دو دوره نماینده استان کرمانشاه در مجلس خبرگان بودند ) پیش آمد من را از پاوه برای حکمیت و وساطت بین این دوبزرگوار به کرمانشاه دعوت می کردند !
مهمترین تهمتی که طی سالیان اخیر از سوی ضدانقلاب به ماموستا داده شده عنوان " جاش " بوده است که به زبان کردی یعنی خودفروخته و سرسپرده حکومت ، البته این لقب را برای اولین بار همین گروهکهای تجزیه طلب در اوایل انقلاب برای پیشمرگان مسلمان کرد که با شهید چمران و شهید کاظمی و شهید متوسلیان همکاری می کردند بکار بردند .
نگارنده بعنوان فردی که به تعبیر شخص ماموستا " 20 سال است از دوستان ثابت وی بوده و هستم " در خیلی از موارد دیده و شنیده ام که حاج ملاقادر علیرغم ارادتی که از دیرباز به انقلاب و رهبری معظم داشته و دارند ولی هیچگاه فردی نبوده است که در مسیر جریان آب عمل کند و خیلی موقعها اتفاقا خلاف جریان آب هم شنا کرده است ! و ثبات رای و استقلال فکر خود را همواره حفظ نموده و از فقه شافعی و منافع برادران و خواهران اهل سنت در برابر بسیاری نامهری ها و نامهربانی ها دفاع نموده و حتی هزینه های آن را نیز پرداخته اند که اینجا محل ذکر دقیق مصادیق آن نیست . از یادم نمی رود در جریان تعویض اسم باختران به کرمانشاه در مجلس چهارم هنگامی که نماینده وقت امام وامام جمعه کرمانشاه مرحوم آیت الله زرندی و تمام امام جمعه های شهرستانهای استان طوماری را برای ابقای اسم باختران و در مخالفت با تبدیل آن به اسم کرمانشاه امضاء کرده بودند ماموستا قادری تنها امام جمعه ای بود که در جو سیاسی آن زمان بخاطر خواست مردم کردزبان و علیرغم بسیاری فشارها حاضر به امضای آن طومار نشد . نکته دیگر مثالی از عزتمندی خاص وجود ذیوجود این شخصیت بزرگ است به سفری برمی گردد که به همراه فرماندار وقت پاوه (خدرویسی) برای شرکت در سمیناری در سنندج بنا به دعوت قبلی بعمل آمده بود و هنگامی که مسوولین انتظامی آنجا اقدام به بارزسی کردن ! فرماندار و بیرون آوردن کمربند وی کرده و قصد داشتند که زیر عمامه ماموستا را نیز مورد بازرسی و تفتیش قرار دهند وی بلافاصله به همراه فرماندار بحالت قهر سالن را ترک کرده و به سمت کرمانشاه حرکت کردند که چند کیلومتر از محل سمینار دور نشده با هزار التماس و قسم و خواهش دوباره به سنندج برگشتند .
به تعبیر عربها مخلص کلام اینکه تاریخ غرب کشور در آینده بیشتر به جایگاه این مصلح اجتماعی و مجاهد روشنفکر پی خواهد برد. طول عمرش را آرزومندم.

کلیه حقوق و مطالب وبسایت متعلق به ساحت کرمانشاه می باشد                  کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است             طراحی و پیاده سازی : : شرکت داده پردازان ستاره صبح غرب