10:49 AM
     صفحه نخست          اساسنامه و مرامنامه حزب          آلبوم عکس       عضویت در حزب         آرشیو مطالب       جستجوی مطلب           پیوند ها          تماس با ما 

پزشکیان نمی داند، جاسمی می داند؟!

Cft چیست؟ fatf چیست و به چه کار می آید؟ قریب به اتفاق ما چیزی فراتر از «گروه ویژه ی اقدام مالی و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم» از آن نمی دانیم، آیا منطقی است که در قبال نادانسته های مان موضع بگیریم؟
بگذارید با ذکر یک مثال، مسئله را روشن تر کنیم. تصور کنید طبق یک پرونده ی حقوقی و تشکیل آن در مرجعی قضایی به ناحق شما را به سرقت، تخریب اموال عمومی و تعرض به مالکیت خصوصی متهم کرده اند. آیا منطقی است در مواجهه با چنین اتهامات سنگینی، شخصا به آن مرجع قضایی رجوع کرده و غضبناک و پرخاشگر در پی مطالبه حق خود شوید؟ آیا عملا چنین امکانی وجود دارد؟ آیا بهتر نیست یک وکیل را به استخدام خود درآورید و دفاعیات و اسناد خودتان را در اختیار او قرار دهید و در ازای این دفاعیات و اسناد و استخدام وکیل و مواد قانونی در پی مطالبه ی حق تان باشید؟!
در اتفاقات اخیر که پیرامون تصویب یا رد لوایح مربوط به fatf توسط نمایندگان در مجلس رخ داد دقیقا با چنین چیزی مواجه بودیم؛ اینکه عده ای در قالب مخالفت با چیزی برآمده اند که الف: نسبت به آن آگاهی کامل ندارند. ب: شیوه ی احقاق مطالبات و حقوق شان مانند همان پرخاشگری و غضبناکی های بی فایده است!!
سیاست، علم است. حقوق بین الملل و قواعد و زیر و بم آن نیز. آگاهانه یا ناآگاهانه قدم گذاردن چه در میدان سیاست و چه در عرصه ی حقوق بین الملل واجد تبعاتی است که در آینده و سرنوشت یک ملت تعیین کننده خواهد بود. پس از قریب سی سال از تصمیم گیری در خصوص پایان جنگ و پذیرش قطعنامه ی 598 اما و اگرهای فراوانی در باب چند و چون اتخاذ این تصمیم و حتی درستی یا نادرستی دفاع مقدس و تداوم جنگ تا هشت سال و... و... وجود دارد.
فهم اهمیت و درک همین حساسیت هاست که نماینده ی با سبقه و تجربه و دانشی همچون پزشکیان؛ نماینده تبریز در پاسخ به پرسشی در خصوص fatf خود را نسبت به آن «ناآگاه و بیسواد» می داند.
نقطه ی مقابل او را ببینید؛ سید قاسم جاسمی، نماینده کرمانشاه. او خود را آنچنان به همه ی مباحث حقوق بین الملل و fatf آگاه می داند که فقط به یک رآی منفی خود بسنده نمی کند و کاغذنوشته بر دست و شعار بر لب در مقابل دوربین هایی که در اقصی نقاط جهان بازتاب می یابد از مضرات و اثرات سوء آن می گوید. بعید است که - با شناختی که از تخصص و حیطه و سابقه ی کاری او وجود دارد - بتوان امثال جاسمی را آگاه دانست به آنچه که علیه آن می گویند. می توان او را به یک گفتگو دعوت کرد و از وی خواست نه در له یا علیه مناسبات و قواعد بین المللی همچون fatf که در خصوص مبانی اولیه علم سیاست مباحثه کند؛ از او پرسید که لیبرالیسم چیست که هم طیفان شما همه ی منتقدان شان را به چوبِ آن می رانند؟ می توان از او پرسید که مرزبندی اصلاح طلبی و اصولگرایی در چیست؟ توسعه ی سیاسی چه فایده ای دارد و امثالهم.
می توان امثال سیدقاسم جاسمی را به مباحثه کشاند و از آنها پرسید برای نیل به اهداف و مؤکدات مقام معظم رهبری در باب اقتصاد مقاومتی باید چه کرد؟ رونق اقتصادی کرمانشاه چگونه حاصل می شود؟ اشکالات و عوامل پسرفت استان ما در کجاست؟ و...
بعید است که نه سیدقاسم جاسمی و نه بسیاری دیگر همچون او که ردای وکالت مردم را در مجلس شورای اسلامی به تن دوخته اند توانی علمی، تخصصی و تجربی برای پاسخگویی به هر کدام از این پرسش های بدیهی و اولیه را داشته باشند پس چگونه است که با رگ های متورم، نعره های غضبناک و شور و حرارت تمام در مذمت مباحث کلانی همچون قواعد حقوق بین الملل، دم برمی آورند؟َ! چرایی و چگونگی آن بر ما پوشیده است اما نتیجه ی آن کاملا واضح است. وضعیت نابسامان امروز، حاصل همین رگ های متورم، مواضع رادیکال و احساسی گری و کلیشه نگری غیرمتخصصانی است که بر مسند نمایندگی ملت و مسوولیت های دیگر جلوس نموده اند. اگر بنا بر آگاهی و دانش و تخصص بود امثال جاسمی در مسندِ خود بودند و کسانی دیگر در مسندِ مجلس. بی شک اوضاع و احوال ملت نیز چیزی بهتر از امروز بود.

بابک صادقی - سردبیر هفته نامه غرب
کلیه حقوق و مطالب وبسایت متعلق به ساحت کرمانشاه می باشد                  کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است             طراحی و پیاده سازی : : شرکت داده پردازان ستاره صبح غرب