9:25 PM
     صفحه نخست          اساسنامه و مرامنامه حزب          آلبوم عکس       عضویت در حزب         آرشیو مطالب       جستجوی مطلب           پیوند ها          تماس با ما 

مثلث برمودا

در تاریخ انقلاب اسلامی هیچ گاه وضعیت تا بدین اندازه پیچیده نبوده است. جنگ و زمان فرسایشی هشت ساله ی آن شاید اوضاع و احوالی سخت را رقم زد اما هر چه بود تا بدین اندازه لجام کسیختگی اقتصادی، تعمیق شکاف میان حاکمیت و مردم و نزول سرمایه اجتماعی رقم نخورده بود. دولت روحانی همه ی این ها را به ارمغان آورده است؛ اقتصاد، تجربه ای وحشتناک تر از دوران احمدی نژاد را طی می کند، فساد و رانت خوری و خویشاوندپروری از سر و کول جامعه بالا و اعتمادعمومی به شدت تقلیل یافته است و حوادث دی ماه تجربه ای غیرسیاسی با ویژگی هایی مهم تر از تقابل مردم را ایجاد نموده است؛ دیگر به سان حوادث 88 نمی توان آن را مهار کرد؛ چه بسا در لایه های درونی جامعه اگرچه غیرنمایان اما در حال بزرگ تر شدن است و بحران بزرگ، همین است.
روحانی چاره ای برای فرونشاندن این خطرات نیاندیشیده و در مشتعل نمودن زبانه های آتش این گرفتاری ها بسیار نقش آفرین بوده است؛ او را می توان به «مثلث برمودایی» تشبیه کرد که در حال بلعیدن سه ضلع پیرامونی خود است: نظام، مردم و تحول خواهانی که امید به او بسته بودند.
از نگاه بیرونی به دلیل ساختار سیاسی استثنایی ما، رییس جمهوری مستقل از سایر شقوق نظام تلقی نمی شود، خواه ناخواه عملکرد او را عملکرد نظام می دانند، اگر رییس دولت اصلاحات توانست با تدارکاتچی نامیدن، خود را اندکی از این تلقی برهاند اما روحانی جذابیت و توان جلبِ همذات پنداریِ افکارعمومی را ندارد. او حتی احمدی نژاد هم نیست که در دولت دوم خود با تقابل های اش در پی القا آن بود که او را جدای از نظام بسنجند. روحانی و سبقه اش او را در زمره سیاست پیشه گانی نمایانده است که بسیار خودی محسوب می شود و از ناحیه ی همین خودی بودن است که عملکردش و ناکامی های اش در سنجه ی مردم، به حساب نظام گذارده می شود. در عین حال روحانی به وعده های اش هم عمل نکرده و خاستگاه رآی و ریاست جمهوری خود را فراموش کرده است. رویگردانی او از اصلاح طلبان کاملا مشهود است. شعارهای انتخاباتی او را مرور کنید. در بسیاری از آنها حتی اصلاح طلبان رمانتیک، مدعیِ و امیدوار به احیا و اجرای اش در شرایط کنونی مملکت نبودند اما او به شدت و حِدتِ تمام بر آنها اصرار می ورزید. دلخوش به همین وعده ها بود که اصلاح طلبان را به پای صندوق و حمایت از او کشاند. کدامیک از این وعده ها به سرانجام رسیده است؟ اصلاح طلبان به بهبود کدام وضعیت تحول خواهی شان باید امیدوار باشند؟ جز این است که همه چیز در شعار مانده است؟
تصورِ بهبود وضعیت معیشت و بیکاری و ثبات قیمت ها و فسادستیزی و پرهیز از رانت و ویژه خوری و پویایی اقتصاد با ساز و کارهای سالم و قاعده مند کردن روابط و بازگشت ضابطه و... اوهامی بیش نبود. هیچ دستاوردی به دست نیامده است، کاهش ارزش پول ملی، کوچک تر شدن سبد خرید، بی برنامه گی و فسادهای پی در پی همه نشانه هایی است از ناتوانی روحانی در این بخش.
او در حال به مخاطره انداختن سه چیز است؛ نظام، اصلاح طلبان و مردم. روحانی حتی توان آن را نداشته است که در گفتگوهای تلویزیونی اش از پسِ اقناعِ مقطعی و ظاهری آن ها بربیاید.
او مانند مثلث برمودا در حال بلعیدن دستاوردهای این سه ضلع است. در گذشته، «عبور» از او کافی به نظر می رسید اما اکنون چاره ساز نیست، «له کردن» اش با عبوری سریع و دامنه دار شاید تعبیر مناسبی نباشد اما چاره ای نیست و اتفاقا دستاوردهای مهمی برای نظام، مردم و اصلاح طلبان دارد. باید موقعیتی را فراهم کرد که او در مثلثِ برمودایِ دست ساخته یِ خودش بلعیده شود. برای مهیا نمودن چنین موقعیتی نقش اصلاح طلبان پررنگ تر است. آنها باید بر بی کفایتی روحانی اصرار بورزند و در آن هراسی به خود راه ندهند. چه اشکالی دارد همنوایِ اصولگرایان در خاتمه ی پیش از موعدِ ریاست جمهوریِ روحانی بود؟ جز این است که با تلاش در جهتِ درکِ فشارهای مردم می توان پشتوانه ی مردمی از دست رفته اصلاح طلبی را احیا نمود؟ تحول خواهان هیچ دستاوردی در دوران روحانی نداشته اند که در شرایط فعلی نگران از دست دادن آن باشند. با تلاش برای بی کفایتی او لااقل می توان دستاوردی داشت و برای همین امر می توان رفراندوم را به عنوان یک اصل فراموش شده ی قانون اساسی مورد توجه قرار داد. اتحاد با اصولگرایان در خلع ید روحانی و راهکار پیشنهادی اصلاح طلبان مبنی بر همه پرسی در جهت خاتمه یا تداوم ریاست جمهوری روحانی می تواند فتح بابی باشد در جهت بخشی از آن مطالبه هایی که تحول خواهان همواره در پی آن بوده اند. نظام نیز می تواند بخشی از شکاف های پیش آمده را پر کند. شاید بتوان دوباره اعتماد عمومی را نیز به جامعه بازگرداند.
بابک صادقی - سردبیر هفته نامه "غرب"
کلیه حقوق و مطالب وبسایت متعلق به ساحت کرمانشاه می باشد                  کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است             طراحی و پیاده سازی : : شرکت داده پردازان ستاره صبح غرب